TRENING BRAMKARZY - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb

Zegar

Kalendarium

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

04

04-2024

czwartek

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 12, wczoraj: 11
ogółem: 151 600

statystyki szczegółowe

Najnowsza galeria

Bramkarze z którymi miałem ( mam) przyjemność pracować.
Ładowanie...

Losowa galeria

Bramkarze z którymi miałem ( mam) przyjemność pracować.
Ładowanie...

Logowanie

Aktualności

OBALAMY STEREOTYPY, CZYLI JAKI POWINIEN BYĆ BRAMKARZ...

  • autor: trenerbramkarzy, 2011-04-15 19:28
OBALAMY STEREOTYPY, CZYLI JAKI POWINIEN BYĆ BRAMKARZ KOMPLETNY?

Zanim przejdę do przedstawiania konkretnych ćwiczeń z zakresu treningu bramkarskiego postanowiłem obalić kilka stereotypów i przedstawić pożądaną sylwetkę bramkarza XXI-go  wieku!

 

 

Jaki powinien być bramkarz kompletny? Co zrobić by być najlepszym? Bardzo często takie pytania pojawiają się w światku bramkarskim w ostatnich latach. Spowodowane to jest tym, iż zaczęto dostrzegać znacząca rolę bramkarza w dzisiejszej piłce nożnej. Współcześnie nie jest on już tylko tym zawodnikiem, który łapie strzały przeciwników ale również tym, który rozpoczyna akcje ofensywne, zastępuje ostatnich obrońców, dyryguje całym zespołem. Przy dzisiejszym asekuracyjnym nastawieniu większości zespołów jego jedna poprawna interwencja może często decydować o wyniku całego spotkania. Na podstawie wielu analiz i własnych spostrzeżeń postanowiłem sporządzić listę najistotniejszych cech dobrego bramkarza.

Na pierwszym miejscu (i tutaj – myślę – niespodziankaJ) stawiam wzrost! Jednak wzrost w znaczeniu odwrotnym niż dotychczas. Na początku obalam mit o jakieś „śmiesznej granicy” minimum centymetrów w selekcji kandydatów do gry w bramce. Przez stereotypowe i błędne oceny odrzucono, i wciąż odrzuca się, bardzo wielu utalentowanych bramkarzy. Często ci niewiele niżsi bramkarze są bardziej skoczni i zwinni od tzw. kolosów i to jest ich atut. Czyli koniec z przekonaniem, że im wyższy bramkarz, tym lepszy.

Na drugim miejscu stawiam pewność siebie. Dobry bramkarz musi być pewny swoich decyzji i znać swoją wartość. Taka pewność potrafi się udzielić całej drużynie i daje komfort psychiczny. Mają pewność, że za plecami jest ktoś, kto wie co potrafi i jest pewnym punktem defensywy.

Pierwszą trójkę zamyka sprawność ogólna. Bardzo ważne jest dobre przygotowanie motoryczne. W tym miejscu również postaram się obalić kolejny mit. Nie katujmy się kilkunastoma powtórzeniami jednego bądź dwóch ćwiczeń, powtórzeniami do upadłego. Zastanówmy się, czy nie większy pożytek da nam szerszy zakres ćwiczeń o średniej liczbie powtórzeń w formie zbliżonej do sytuacji boiskowych? Lepiej wykonać ćwiczenie w 100% poprawnie (co często podczas dużego zmęczenia jest niemożliwe) niż zaliczać kolejne powtórzenie, by tylko wyrobić normę. Praca nad sprawnością ogólną powinna towarzyszyć nam praktycznie podczas każdego treningu. Wplatanie przewrotów czy padów nie tylko przyczyni się do poprawy sprawności ale także urozmaici nam każdy rodzaj treningu.

Skoro już jesteśmy przy treningu to kolejne miejsce w mojej hierarchii zajmuje technika. Bardzo ważne podczas interwencji są: technika chwytu, biegu a także wznowienia gry. Dobre przygotowanie techniczne wymaga jednak sumiennej i systematycznej pracy.

Równie ważna jest koncentracja. Często spotykamy się z sytuacją, że ktoś broni przez 80 minut meczu jak „profesor”, po czym wpuszcza bramkę, która nie miała prawa wejść… Zdarza się tak, gdy bramkarz choć na chwilę pozwoli sobie na rozkojarzenie i przedwczesne zakończenie meczu w swojej głowie. Uważajmy na to i bądźmy czujni przez całe spotkanie. I pamiętajmy, że do każdego meczu przygotowujmy się już na kilka dni wcześniej, bo to, jak spędzamy czas w czwartek czy piątek także ma ogromny wpływ na decyzje podejmowane później na boisku.

Sprzęt! Często ten aspekt jest bagatelizowany.  Lecz, czy niejednokrotnie nie udało wam się usłyszeć bądź wypowiedzieć takie słowa: Gdybym miał wkręty to bym się nie zakopał! Gdybym miał lepsze rękawice to bym złapał piłkę a tak mi się wyślizgnęła! No właśnieJNic dodać, nic ująć.

Kolejna niezwykle istotna sprawa to odporność na stres i krytykę! Bramkarz jest ostatnią deską ratunku. Każdy może popełnić błąd ale gdy popełni go bramkarz najczęściej wiąże się to z utratą bramki. Błąd jest od razu zauważalny, jego trudno przeoczyć. Bramkarz to najbardziej odpowiedzialna pozycja na boisku…

Gdy mamy odpowiednie predyspozycje ruchowe, dobrze ukształtowaną psychikę, jesteśmy dobrze przygotowani technicznie to dochodzi jeszcze niezwykle istotny czynnik, na który niestety nie mamy wpływu – szczęście. Co bym tu nie napisał to i tak każdy z nas wie najlepiej. Własne doświadczenie każdego podaje wiele przykładów sytuacji, w których główną rolę odegrało szczęście. Ten, kto choć raz wybronił wygrany mecz, wybijając piłkę plecami lub w jakiś inny szczęśliwy sposób, zdaje sobie sprawę jak duże ma ono znaczenieJ. Jak mówi przysłowie „ szczęście sprzyja lepszym” ale czy na pewno zawsze tak jest?…

 

I na koniec jeszcze jedna bardzo ważna uwaga: gdy stwierdzamy, że posiadamy już wszystkie cechy niezbędne do bycia dobrym bramkarzem to pamiętajmy jednak jedno - zawsze jest coś jeszcze zrobienia!

 

Pozdrawiam

[Kamil Michniewicz


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [5829]
 

Musisz się zalogować, aby dodawać komentarze.

Pogoda


Aby widget pogoda funkcjonował poprawnie, należy wypełnić dane w panelu administracyjnym.

Reklama

Ankiety

Najlepsza marka rękawic bramkarskich to?


Obecnie najlepszy polski bramkarz to...?

Sport.pl

Buttony