TRENING BRAMKARZY - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb

Zegar

Kalendarium

19

04-2024

piątek

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 2, wczoraj: 6
ogółem: 151 760

statystyki szczegółowe

Najnowsza galeria

Bramkarze z którymi miałem ( mam) przyjemność pracować.
Ładowanie...

Losowa galeria

Bramkarze z którymi miałem ( mam) przyjemność pracować.
Ładowanie...

Logowanie

Aktualności

JAK SKONSTRUOWAĆ TRENING BRAMKARSKI?

  • autor: trenerbramkarzy, 2011-05-10 20:03

        W dzisiejszej publikacji postanowiłem przedstawić wskazówki  pomocne w opracowaniu struktury treningu bramkarskiego. Zazwyczaj znamy wiele ćwiczeń, a po prostu brakuje nam wzoru, który poprowadzi nas w dobrze przeprowadzony trening. Niniejszy tekst został napisany między innymi w oparciu o prace trenera, na którym wychowało się pokolenie Dudka i Boruca – Rodolfa Kapery.

             Na etapie nauczania w treningu bramkarskim młodzi adepci powinni 2 razy uczestniczyć w treningu zespołowym a 2 kolejne w treningu indywidualnym. Wiadomo, że nic tak nie nauczy nas techniki użytkowej jak typowy trening piłkarski złożony z gier, ćwiczeń techniki czy taktyki. Natomiast w treningu bramkarskim ważne jest by obciążenia przygotowywane przed treningiem dopasowane były do wieku i umiejętności podopiecznego. Jak go skonstruować? O tym w dzisiejszym artykule.

 

  1.  Wprowadzenie do zajęć. Mogą tu wystąpić różne formy zabaw prostych lub w przypadku mniejszej ilości trenujących, po prostu forma ścisła. Najprostszą i chyba najczęściej stosowaną metodą wprowadzenia do treningu jest po prostu rozbieganie z piłką lub bez piłki. Pomału wprowadzać można proste ćwiczenia rozgrzewkowe, rozruchowe. Czas trwania takiego wprowadzenia wacha się od 5 do 10 minut.
  2. Ćwiczenia kształtujące. W tym punkcie przygotowujemy wszystkie partie ciała do wysiłku poprzez stopniowo wzrastającą intensywność w coraz trudniejszych ćwiczeniach kształtującychJ. Czas trwania 3-8 minut.
  3. „Rozruch z piłką”. Polega on na wykonywaniu prostych ćwiczeń rozgrzewkowych z piłką takich jak: trucht z piłką czy krążenia piłki wokół bioder. Czas trwania: około 3-5 minut.
  4. Ćwiczenia poprawiające gibkość. Co tu dużo pisać, w ty punkcie chodzi rozciąganie, które jest bardzo ważne przed ciężką pracą na treningu. Czas trwania: 3-10 minut.
  5. Gdy już jesteśmy przygotowani przechodzimy do ćwiczeń akrobatycznych bez piłki. Wiadomo, że w naszej profesji bez przewrotów i różnego rodzaju padów się nie obejdzieJ. Czas trwania 3-6 minut.
  6. Patrz punkt piąty i dodaj piłkę. Na tym etapie treningu bramkarskiego polecam ćwiczenia oswajające z piłką z zakresu elementów techniki bramkarskiej. Tu już pisząc żargonem wchodzimy do bramki i wykujemy takie ćwiczenia jak np. przerzut bokiem i chwyt piłki z upadkiem. Czas trwania 3-5 minut.
  7. Ćwiczenia bramkarskie z akcentem szybkościowym lub mocy. W tym punkcie ćwiczymy takie elementy jak czas reakcji lub w przypadku treningu mocy: przeskoki przez skakankę, wyskoki. Czas trwania: 3-8 minut.
  8.  No i wreszcie możemy realizować to, co sobie zaplanowaliśmyJ. Główny akcent treningu: dośrodkowania, gra nogą czy inny temat jaki akurat będziemy chcieli przerobić. Czas jaki możemy na to poświęcić to około 15-20 minut.
  9. Punkt dziewiąty. Często w tym momencie pasują uderzenia na bramkę w treningu zespołowym. Jeżeli zespół nam w tym nie pomaga to sami skupiamy się różnych uderzeniach do bramki zmuszających do obrony naszych trenujących. Czas trwania 7-10 minut.
  10. Punkt kończący nasz trening. Po dobrej i sumiennie wykonanej pracy należy się równie dobrze i sumiennie rozciągnąć.

 

           Średni czas trwania takiego treningu bramkarskiego to około 60-70 minut. Różnica w czasie realizowania przedstawionych punktów sygnalizuje nam to, że musimy pamiętać o wieku i predyspozycjach danego zawodnika. Jeden potrzebuje 80 minut ciężko pracować innemu wystarczy 60 minut by przyswoić sobie taki sam materiał. Pamiętajmy, że jest to propozycja struktury treningu a nie narzucony schemat. Jeżeli czujemy, że coś powinniśmy robić inaczej, a przynosi to dla nas lub dla naszych podopiecznych widoczne korzyści, to nie bójmy się tego zastosować. Szukanie nowych rozwiązań i ciągłe zgłębianie i dążenie do nowej wiedzy przynosi wiele korzyści. Zauważmy na naszym przykładzie: trening bramkarski 30 lat temu a dziś to już zupełnie inna dyscyplina.

 

Pozdrawiam serdecznie

Kamil Michniewicz


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [5328]
 

Musisz się zalogować, aby dodawać komentarze.

Pogoda


Aby widget pogoda funkcjonował poprawnie, należy wypełnić dane w panelu administracyjnym.

Reklama

Ankiety

Najlepsza marka rękawic bramkarskich to?


Obecnie najlepszy polski bramkarz to...?

Sport.pl

Buttony